Klucze zakretarki sa wymienne, dobierane

Klucze zakrętarki są wymienne, dobierane do śrub stopowych lub do wkrętów. Moment obrotowy przenoszony na klucz za pośrednictwem sprzęgła kłowego można regulować przez dokręcanie nakrętki 5, zwiększającej napięcie sprężyny dociskowej wielotarczowego sprzęgła ciernego.
Zakrętarka typu ZEP-I,5A nie jest przystosowana do jazdy po szynie, jest przenośna, a do obsługi wymaga zatrudnienia dwóch robotników. Zakrętarka typu ZE-1,5D (rys. 11-23) jest odmianą zakrętarki spal-ino— wej typu ZS-6A. Składa się z napędowego silnika elektrycznego 1 , sprzęgła e, rury łączącej 3, skrzyni przekładniowej 5, wrzeciona II, klucza 12 i wózka jezdnego z dwuobrzeżowymi rolkami jezdnymi 14. Napęd silnika jest przełnszony poprzez sprzęgło odśrodkowe na wał pośredni, ułożyskowany w rurze łączącej 3 i połączony wielowypustem z wałkiem przekładni zębatej. Dwustopniowa przekładnia zębata przenosi napęd na wałek sprzęgła wielotarczowego, z którego moment obrotowy — za pośrednictwem zębatej przekładni stożkowej — jest przekazywany na klucz zakrętarki. Klucz może być wymieniony na odboczkę 13, przeznaczoną do dokręcania i odkręcania śrub łubkowych.
Kierunek obrotów wrzeciona zmienia się dźwignią 6, która powoduje przesunięcie tulei na wałku sprzęgłowym. Przez naciśnięcie rączek 8 zakrętarki w dół włącza się trzpień 9, który dociska obudowę sprzęgła wielotarczowego, włączającego napęd wrzeciona. Wielkość przesunięcia trzpienia 9, a tym samym siłę docisku sprzęgła reguluje się nakrętką 10. W ten sposób moment obrotowy wrzeciona może być ustawiony na wartość zawartą w granicach od 0 do 80 kGm, którą można zmierzyć dynamornetrem. W przypadku przeciążenia, sprzęgło kłowe pod wpływem sprężyny śrubowej włącza napęd klucza. Napięcie wstępne sprężyny jest mniejsze od napięcia wstępnego sprężyny 7 rączek, wskutek czego wał wrzeciona włą— cza się dopiero po włączeniu się sprzęgła kłowego klucza zakrętarki. Zakrętarka typu ZE-1,5D jest na jednym toku szynowym podparta wózkiem jezdnym 14, a na drugim — rolką oporową 15, połączoną wałkiem z wózkiem jezdnym. [hasła pokrewne: otomoto zielona góra, ferrari wynajem, taxi mikołów ]

Powiązane tematy z artykułem: ferrari wynajem otomoto zielona góra taxi mikołów